Pracownia EEG

Lokalizacja: I piętro, pokój 117

 

  • Kamila Sroga

 

Badanie EEG

EEG (eelektroencefalografia) to nieinwazyjna metoda diagnostyczna pozwalająca zbadać bioelektryczną czynność mózgu. Badanie EEG polega na umieszczeniu na głowie elektrod i rejestrowaniu aktywności mózgu, zmian potencjału elektrycznego na powierzchni skóry, przy pomocy specjalnego urządzenia – encefalografu. Wskazania do wykonania badania EEG obejmują m.in. napady padaczkowe, znaczne problemy z pamięcią, zaburzenia wzroku, bóle głowy, omdlenia. EEG głowy wykonuje się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Badanie EEG przeprowadza się w pozycji  leżącej. Na głowie pacjenta umieszcza się specjalny czepek, do którego przymocowanych jest zazwyczaj 20 elektrod.

W pierwszej części badania rejestruje się spoczynkową aktywność bioelektryczną mózgu – pacjent ma zamknięte oczy, stara się wyciszyć. Następnie pacjent naprzemiennie otwiera i zamyka oczy, co powoduje zwiększenie aktywności mózgu. W dalszej kolejności przeprowadza się próbę hiperwentylacyjną i fotostymulacji. 

EEG – jak się przygotować do badania?

Aby wynik badania EEG był wiarygodny, należy się do niego odpowiednio przygotować. Przygotowanie do badania EEG powinno zacząć się już na 48 godzin przed jego planowanym wykonaniem. Ze względu na fakt, że w trakcie badania elektroencefalograficznego dokonuje się analizy fal elektromagnetycznych będących rezultatem aktywności bioelektrycznej mózgu, należy odstawić wszelkie substancje mogące na tę aktywność wpływać, np. kofeinę i alkohol. Na wynik badania mogą wpływać również niektóre leki, więc konieczne może okazać się ich odstawienie. Decyzję tę należy jednak zawsze przedyskutować z lekarzem zlecającym badanie.

Na badanie EEG należy przyjść wypoczętym, po przespanej nocy. Ważne, aby w dniu badania zjeść lekkostrawny posiłek, który zapewni dobre funkcjonowanie mózgu. Dzień przed badaniem należy umyć włosy, a także pamiętać, by przed badaniem nie nakładać na włosy żelu czy lakieru, gdyż może to negatywnie wpłynąć na zarejestrowanie sygnału elektrycznego ze skóry głowy przez elektrody.

Nie wykonujemy badania rozszerzonego 40-60 min po bezsennej nocy!

Ile trwa badanie EEG?

Całe badanie jest bezbolesne i trwa około 20 minut. Jest to klasyczne badanie elektroencefalograficzne.

 


Przychodnia Miejska w Pieszycach udziela świadczeń zdrowotnych w ramach umowy z NFZ, jak również prywatnie. Przejdź do: Cennik badań czynnościowych.

Przewiń do góry