Internetowe Konto Pacjenta
Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja, dzięki której:
- otrzymasz e-receptę SMS-em lub e-mailem, a także zamówisz e-receptę na stałe leki,
- wykupisz leki z recepty w różnych aptekach, nie tracąc refundacji,
- udostępnisz bliskim lub lekarzowi informacje o stanie zdrowia i historię przepisanych leków,
- będziesz miał dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia,
- odbierzesz e-skierowanie, a jeśli masz ponad 40 lat także e-skierowania na badania w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS,
- złożysz wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
- zmienisz lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej,
- sprawdzisz wynik testu na COVID-19, termin kwarantanny lub izolacji domowej, a także pobierzesz Unijny Certyfikat COVID (UCC).
Konto można założyć na stronie pacjent.gov.pl. Będzie do tego potrzeby Profil Zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Można także zalogować się za pośrednictwem konta internetowego w swoim banku.
Sposób realizacji e-recepty:
Pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL podaje w aptece, aby zrealizować receptę. W przypadku otrzymania recepty na określony czas np. leki, które stale zażywa, kolejne leki z tej recepty mogą być kupowane tylko w aptece, w której kupił pierwsze opakowanie leku. Do wykupienia kolejnych opakowań leku będzie potrzebny ten sam czterocyfrowy kod.
Sposób realizacji e-skierowania:
Pacjent podczas rejestracji w wybranej przez siebie poradni podaje kod, który otrzymał od lekarza wystawiającego skierowanie, oraz PESEL. W przypadku jednostek medycznych, które nie korzystają jeszcze z systemu e-skierowań, pacjent podaje dane zgodnie z prośbą osoby rejestrującej.
Sposób realizacji e-zlecenia na wyroby medyczne:
Aby otrzymać zlecenie na wyroby medyczne pacjent kontaktuje się z rejestracją przychodni. Następnie lekarz weryfikuje zapotrzebowanie podczas rozmowy telefonicznej z pacjentem i wystawia wniosek na zaopatrzenie na wyroby medyczne, który jest zatwierdzany elektronicznie przez NFZ. Po otrzymaniu potwierdzenia z NFZ, rejestracja informuje pacjenta o możliwości odebrania dokumentu.
Sposób realizacji zlecenia badań dodatkowych, w szczególności laboratoryjnych lub obrazowych:
Pacjent powinien zadzwonić do przychodni: 74 836 53 62 lub 74 836 50 30. Podczas rozmowy z pracownikami rejestracji otrzyma informacje o możliwości wykonania badania oraz terminie i godzinnie wizyty.