Blokada kręgosłupa – skuteczny sposób na ból

Blokada kręgosłupa to prosta, nieoperacyjna metoda leczenia bólu kręgosłupa. Jest to również jedna z najskuteczniejszych metod pozwalających pacjentom pozbyć się bólu wywołanego przepukliną, rwą kulszową, dyskopatią, przemieszczeniem kręgów.

Zabieg polega na podaniu tzw. zastrzyku nadtwardówkowego z odpowiednią substancją w miejsce bólu. W zależności od przyczyny bólu, lekarz specjalista dobiera leki (przeciwzapalne i przeciwbólowe) i miejsce wkłucia.

Dzięki wykorzystaniu RTG podczas zabiegu, leki trafiają precyzyjnie w miejsce bólu. Zabieg wykonuje się bez narkozy, a co za tym idzie – bez dodatkowego ryzyka; zazwyczaj nie wymaga wcześniejszego przygotowania i jest bezbolesny. Pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort: najpierw ukłucie, a w momencie podania leku rozpieranie. Całe leczenie trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut.

Pacjent odczuwa ulgę niemal natychmiast. Całkowicie lub znacząco ból ustępuje po 1-2 dniach. Efekt może utrzymywać się nawet do roku, choć nie zapobiega ponownemu wystąpieniu np. ataku rwy kulszowej. Aby zapobiec nawrotom, po zabiegu pacjentom zalecana jest rehabilitacja.

W Przychodni Miejskiej w Pieszycach zabieg blokady kręgosłupa wykonuje lekarz neurochirurg Paweł Antczak.

 

Zobacz również:

Przewiń do góry