Badanie osteoporozy – densytometria

Osteoporoza rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, które stają się coraz słabsze i podatniejsze na złamania.

W Polsce na osteoporozę choruje ok. 2,7 mln osób. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie – według statystyk choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet – dotyka również mężczyzn i osoby młode.

Densytometria, którą będzie można wykonać 22 kwietnia w Pieszycach, jest podstawowym badaniem umożliwiającym rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, a więc jeszcze przed złamaniem kości czy kręgosłupa. Metoda ta pozwala precyzyjnie (z dokładnością do 1%) zmierzyć masę kostną.

Badanie jest bezbolesne, trwa tylko kilka minut i nie trzeba się do niego wcześniej przygotowywać. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Dawka wykorzystywanego promieniowania rentgenowskiego jest znacznie niższa niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim np. klatki piersiowej.

Do badania konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii i metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

Wykonanie badania zaleca się osobom z grupy ryzyka, a także palącym papierosy, pijącym duże ilości kawy, alkoholu, spożywającym mało przetworów mlecznych.

 

Mobilna pracownia densytometryczna – OSTEOBUS

Najważniejsze informacje:

  • Badania odbędą się 22 kwietnia 2022 r. w busie zaparkowanym przed Przychodnią Miejską w Pieszycach
  • Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa
  • Zapisy telefonicznie: 512 351 600
  • Cena badania: 45 zł
  • Nie jest wymagane skierowanie od lekarza
Przewiń do góry