Test na rota- i adenowirusy – jak i kiedy wykonać badanie?

Rotawirusy, dobrze znane wszystkim rodzicom, są przyczyną ponad 50% ostrych biegunek u niemowląt i dzieci do drugiego roku życia. Mają charakter sezonowy – występują zazwyczaj w okresie jesiennym i wiosennym, bardzo szybko przenoszą się na całe grupy w żłobku czy przedszkolu.

Mniej znane adenowirusy dają podobne objawy: w ostrych infekcjach żołądkowo-jelitowych występuje m.in. silna biegunka i wymioty; nie wykazują jednak sezonowości.

Test na rota- i adenowirusy wykonany z kału chorego pozwala określić, czy choroba ma podłoże wirusowe. Szybka diagnostyka to szansa na wdrożenie właściwego leczenia w krótkim czasie, co jest szczególnie istotne w przypadku małych dzieci, u których szybko dochodzi do odwodnienia (dorośli znacznie rzadziej chorują z powodu obu patogenów, dzięki odporności nabytej w dzieciństwie).

Kiedy wykonać badanie?

Jak najszybciej od wystąpienia pierwszych objawów, np. biegunki – wtedy prawdopodobieństwo wykrycia wirusa jest największe.  

Jak pobrać próbkę?

Przed planowanym badaniem kału należy zaopatrzyć się w aptece w jednorazowy plastikowy pojemnik z zakrętką i szpatułką.

Próbkę należy zawsze pobierać do czystego pojemnika i z różnych miejsc oddanego kału, aby ilość pobranego patogenu (antygenu) była wystarczająca.

Test najlepiej wykonać w czasie do 6 godzin od pobrania próbki, jeśli jednak nie ma takiej możliwości – pobrany materiał można przechowywać w lodówce (2-8°C) do 3 dni.

Uwaga: laboratorium nie przyjmuje do badań kału pobranego do innych pojemników (słoiki, butelki itp.).

 

Zobacz również:

 

Przewiń do góry