Nowe zabiegi rehabilitacyjne
Manualny drenaż limfatyczny i kompresoterapia, bańki ogniowe oraz trójpłaszczyznowa terapia wad stóp u dzieci to nowe zabiegi w ofercie poradni rehabilitacyjnej Przychodni Miejskiej w Pieszycach.
Manualny drenaż limfatyczny i kompresoterapia
Manualny drenaż limfatyczny (MDL) to wykonywany ręcznie zabieg usprawniający krążenie limfy w organizmie. Drenaż przeciwdziała chorobom wywołanym zastojem limfy, likwiduje obrzęki zastoinowe, zapalne, onkotyczne i chłonne. MDL jest kombinacją ruchów okrężnych, obrotowych, pompujących i czerpiących. Siła ruchów fizjoterapeuty dostosowana jest do okolicy ciała i stanu pacjenta.
Po drenażu zalecane jest wykonanie również kompresoterapii, która polega na owinięciu kończyny specjalnym bandażem, wykonuje się ją przy obrzękach limfatycznych w celu odprowadzania chłonki.
Wskazania do manualnego drenażu limfatycznego to:
- obrzęki pourazowe i po zejściu stanu zapalnego,
- obrzęki spowodowane resekcją części układu chłonnego w przebiegu chorób nowotworowych bez przerzutów,
- obrzęki po mastektomii,
- obrzęki narządów miednicy mniejszej,
- obrzęki w przebiegu chorób reumatycznych,
- obrzęki spowodowane uszkodzeniami lub wadami rozwojowymi w obrębie układu chłonnego,
- obrzęki limfatyczne i powiększenie węzłów chłonnych po chorobach zakaźnych,
- twardzina układowa,
- zespół Sudecka,
- choroba Raynauda,
- lokalne obrzęki i zaburzenia odpływu chłonki,
- oczyszczenie i stymulacja skóry okolicy twarzy i szyi,
- cellulit.
Bańki ogniowe
Stawianie baniek ogniowych ma swoje korzenie w medycynie ludowej, a obecnie wykorzystywane jest w wielu placówkach służby zdrowia.
Bańki to szklane naczynia, które po podgrzaniu przysysają się do skóry. W rozgrzanej, przystawionej do ciała bańce wytwarza się podciśnienie podrażniające skórę, mięśnie oraz powięź. Dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a chore tkanki organizmu oczyszczane są z produktów przemiany materii, organizm zostaje dotleniony oraz odkwaszony. Dodatkowo podciśnienie powoduje pękanie podskórnych naczyń krwionośnych – stąd ciemne ślady na ciele po zabiegu, utrzymujące się nawet do pięciu tygodni. Wynaczynienie pobudza system immunologiczny do intensywnego wytwarzania przeciwciał. Zabieg można wykonywać również u dzieci.
Wskazania od stawiania baniek ogniowych:
- przeziębienie, zapalenie płuc, grypa,
- bóle mięśniowe,
- bóle stawów,
- rwa kulszowa, rwa barkowa,
- bóle kręgosłupa,
- choroby reumatyczne,
- nerwobóle,
- zapalenie zatok.
W Przychodni Miejskiej w Pieszycach wykonujemy również masaż kręgosłupa bańką ogniową. Jest to metoda, w której stopniowo przesuwa się przyssaną do ciała bańkę, obejmując jej działaniem coraz większy obszar pleców. Zabieg pomaga w dolegliwościach bólowych kręgosłupa, jest też bardzo relaksujący.
Trójpłaszczyznowa terapia wad stóp u dzieci
Trójpłaszczyznowa terapia wad stóp u dzieci to metoda oparta na rozwoju funkcjonalnym kończyny dolnej w pierwszym roku życia dziecka. Zawiera elementy terapii manualnej oraz wykorzystuje wzorce ruchowe niemowlęcia.
Metoda polega na diagnozie i ocenie stanu rozwoju motorycznego dziecka oraz przeprowadzeniu badania za pomocą specjalnych chwytów mobilizujących i rozciągających przykurczone struktury.
Uzupełnieniem terapii jest funkcjonalne bandażowanie stopy specjalnym, elastycznym, niekrępującym ruchów bandażem, co pozwala zintensyfikować efekty leczenia.
Elementem terapii jest również edukacja i instruktaż rodziców, ponieważ dziecko powinno ćwiczyć codziennie również w domu. Między ćwiczeniami na stopy zakładane są bandaże.
Wskazania do terapii trójpłaszczyznowej wad stóp:
- stopa płasko-koślawa,
- stopa końsko-szpotawa,
- stopa przywiedzeniowa,
- stopa piętowa,
- ograniczenia ruchomości stawów biodrowych.
Zobacz również: