Kinezyterapia w basenie i sauna dla sportowców

Kinezyterapia w basenie

Rehabilitacja w wodzie pozytywnie wpływa na poprawę jakości życia. Basen jest naturalnym środowiskiem do prowadzenia ćwiczeń rehabilitacyjnych. Dzięki swoim właściwościom wpływa na rozluźnienie mięśni, a jednocześnie powoduje opór, który pozwala na wzmacnianie określonych grup mięśniowych przy odpowiednio dobranych ćwiczeniach. Ze względu na swoje właściwości fizyczne, środowisko wodne stanowi odpowiednie narzędzie w rehabilitacji różnych schorzeń i dysfunkcji psychofizycznych. Woda zapewnia odciążenie stawów, przy równoczesnej pracy oporowej dla wybranych grup mięśniowych. Środowisko wodne to także nowe wyzwanie dla kontroli oddechu i równowagi. Zajęcia w wodzie zapewniają całe spektrum intensywności i rodzajów wysiłku, od bardzo relaksujących, przez wzmacniające i poprawiające wydolność krążeniowo-oddechową do ćwiczeń odchudzająco-wydolnościowych.

Rehabilitacja w wodzie jest doskonałym uzupełnieniem planu fizjoterapeutycznego. Wspomaga leczenie schorzeń ortopedycznych oraz kręgosłupa, a nawet reguluje procesy metaboliczne. Łagodzi bóle mięśni i stawów. Skraca proces leczenia i przyspiesza powrót do pełnej sprawności.

Ćwiczenia wykonywane w basenie, dzięki oporowi wody, nie przeciążają ścięgien, stawów ani mięśni. Powodują wzmocnienie gorsetu mięśniowego co pozytywnie wpływa na zmniejszenie bólów kręgosłupa. Dużą rolę odgrywa tu także ciśnienie hydrostatyczne, które powoduje, że woda naciska na mięśnie, tym samym je rozluźniając. Woda amortyzuje również wstrząsy, a także wpływa na płynność ruchu.

Rehabilitacja w wodzie to doskonały sposób na skrócenie czasu leczenia, przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności.

Ćwiczenia w wodzie dedykowane są głównie zawodnikom, którym kontuzje utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają normalny trening. Taka aktywność nie obciąża kolan, kręgosłupa, stóp czy ścięgna Achillesa, a więc pozwala zachować formę podczas kontuzji, które najczęściej dotykają sportowców.

 

Sauna dla sportowców

Sauna stanowi jedną z najpopularniejszych form relaksu i metod regeneracji wśród sportowców. Wysoka temperatura i oczyszczenie organizmu pozwalają szybciej odbudować siły po intensywnym wysiłku.

Sauna ma działanie oczyszczające i wzmacniające organizm. Dość drastyczna zmiana temperatury, doświadczana przez organizm sportowca po wejściu do sauny, wpływa na szybsze pozbywanie się toksyn i podniesienie wydolności. Sauna poprawia także odporność – cechę niezwykle istotną dla każdego sportowca. Szybkie przejście z chłodnego pomieszczenia i stopniowy wzrost temperatury w saunie pobudza także układ immunologiczny. Skutkiem działania sauny jest także rozszerzenie naczyń krwionośnych i podniesienie tętna osoby korzystającej z zabiegu. Przyspieszone krążenie krwi powoduje znacznie lepsze odżywienie mięśni i w konsekwencji ich szybszą regenerację.

Poza medycznymi i sportowymi korzyściami, sauna dostarcza też sporo przyjemności i miłego relaksu. Ten rodzaj odpoczynku doskonale działa na zakwasy i potreningowe bóle mięśni, które często towarzyszą sportowcom.

 

Przewiń do góry