Rehabilitacja w zapaleniu pochewek ścięgnistych, kaletek maziowych, przyczepów ścięgien

Program rehabilitacji dedykowany jest osobom, które cierpią na bolesne i utrudniające funkcjonowanie kończyn dolegliwości wynikające z zapalenia pochewek ścięgnistych, kaletek maziowych i przyczepów ścięgien.

 

Do najczęściej diagnozowanych schorzeń tego typu należą:

  • łokieć tenisisty mający swoje źródło w zmienionej patologicznie okolicy przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka do kości nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Przyczyną rozwinięcia zmian degeneracyjnych jest najczęściej długo trwające przeciążenie mięśni z powtarzającymi się mikrourazami na ich przyczepie do kości. Objawem choroby jest ból, który pojawia się w okolicy zewnętrznej (bocznej) łokcia i promieniuje, zwiększając się, gdy zaciskamy mocno dłoń lub zginamy grzbietowo nadgarstek z oporem, np. w trakcie uderzenia.
  • ostrogi piętowe – przyczyną utworzenia się ostrogi piętowej jest zapalenie w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym. Powstaje na skutek noszenia niewygodnych butów, urazu lub przeciążenia, którego przyczyną jest nadwaga. W wyniku stanu zapalnego w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne i na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl zwana ostrogą.

 

Cel rehabilitacji:

  • działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe,
  • poprawa sprawności ruchowej w stawach i siły mięśni,
  • przeciwdziałanie powstawaniu przykurczów.

 

Program rehabilitacji:

  1. Wizyta fizjoterapeutyczna (kwalifikacja do rehabilitacji oraz wizyta kończąca cykl zabiegów).
  2. Leczenie ruchem (15 min., w ostrym okresie bez ćwiczeń).
  3. Fizykoterapia (3 zabiegi dziennie).
  4. Hydroterapia (1 zabieg dziennie).

 

 

Przewiń do góry