Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Rehabilitacja w polineuropatiach

Polineuropatia to inaczej neuropatia obwodowa, która charakteryzuje się uogólnionym wieloogniskowym uszkodzeniem neuronu obwodowego objawiającym się ubytkowymi zespołami ruchowymi i czuciowymi. Polineuropatia może pojawić się praktycznie w każdym wieku. Przyczyny choroby są genetyczne lub nabyte. Niektóre rodzaje polineuropatii, szczególnie te posiadające uwarunkowanie głównie genetyczne występują w konkretnych grupach wiekowych.

Symptomy wskazujące na polineuropatię zazwyczaj występują symetrycznie i najczęściej dotyczą dystalnych części kończyn (tj. rąk, przedramion, stóp oraz goleni). Właśnie w tych obszarach ciała chorego następuje niedowład mięśni, który często może doprowadzić do ich całkowitego zaniku wraz ze zniesieniem odruchów głębokich. Zaburzenia sensoryczne (czuciowe) zwykle manifestują się w formie uciążliwego i promieniującego wzdłuż kończyn bólu. Pacjenci z polineuropatiami często skarżą się na odczuwanie parestezji (nieprzyjemnego uczucia drętwienia lub mrowienia).

Terapia opiera się przede wszystkim na zdiagnozowaniu i leczeniu choroby, która do polineuropatii doprowadziła. Odpowiednia rehabilitacja może zaś pomóc zniwelować przykre skutki tego schorzenia.

 

Cel leczenia:

  • poprawa trofiki i metabolizmu tkanki,
  • poprawa sprawności ruchowej i zakresu ruchu w stawach,
  • poprawa siły mięśniowej,
  • działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

 

Program rehabilitacji:

  1. Wizyta fizjoterapeutyczna (kwalifikacja do rehabilitacji oraz wizyta kończąca cykl zabiegów).
  2. Leczenie ruchem (15 min. dziennie, ćwiczenia dobierane wg wskazań i etapu rehabilitacji).
  3. Hydroterapia (1 zabieg dziennie).
  4. Fizykoterapia (3 zabiegi dziennie).