COVID-19: bądźmy odpowiedzialni

Mimo że wszyscy przyzwyczailiśmy się już do życia w czasie pandemii, wirus SARS-CoV-2 nadal może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet okazać się śmiertelny.

Obecnie w Polsce notuje się ok. 5 tys. zachorowań na COVID-19 dziennie, a jak wskazują eksperci – ze względu na małą liczbę wykonywanych testów, w rzeczywistości liczba ta jest prawdopodobnie znacznie wyższa. Wzrost zachorowań obserwowany jest również w innych krajach.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów noszenie maseczek jest obowiązkowe w podmiotach leczniczych, czyli m.in. przychodniach i szpitalach, oraz w aptekach. Warto jednak dbać o siebie również w innych miejscach, szczególnie w perspektywie nadchodzącej jesieni, która sprzyja częstszym infekcjom i zachorowaniom.

Zachęcamy do noszenia maseczek w zatłoczonych i zamkniętych pomieszczeniach, takich jak komunikacja miejska czy sklepy, zachowania dystansu społecznego, częstego mycia rąk i kontaktu z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów przypominających przeziębienie. Jeśli podejrzewamy u siebie chorobę – zostańmy w domu, by na zachorowanie nie narażać innych.

Przypominamy, że osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 rzadziej chorują, a jeśli już do zakażenia dojdzie – zazwyczaj przechodzą chorobę lżej i unikają hospitalizacji. Ochronę przed koronawirusem podtrzymują dawki przypominające szczepionki. Aktualnie na drugą dawkę przypominającą mogą zapisywać się osoby po 60. roku życia oraz osoby z obniżoną odpornością.

Bądźmy odpowiedzialni – za siebie i za swoje otoczenie.

Przewiń do góry