Profilaktyka dla 30-latków

Program profilaktycznych, bezpłatnych badań diagnostycznych dla osób w wieku od 30 do 39 lat na stałe zameldowanych w gminie Pieszyce.

Wiele chorób – zwłaszcza w początkowym stadium rozwoju – nie daje niepokojących objawów. To dzięki badaniom profilaktycznym można je wcześnie wykryć i skutecznie leczyć. Na podstawie badań krwi można również ocenić ogólny stan organizmu i rozpoznać zaburzenia pracy narządów.

 

Zakres badań:

  • Morfologia – podstawowe badanie krwi pomagające w ocenie stanu zdrowia. Określa m.in. liczbę czerwonych i białych krwinek, płytek krwi, a także stężenie hemoglobiny zawartej w erytrocytach. Odchylenie od normy któregoś z parametrów może być ważną wskazówką podczas poszukiwania przyczyn choroby.
  • Glikemia, czyli poziom glukozy we krwi. Glukoza jest cukrem prostym, będącym podstawowym źródłem energii dla większości komórek ludzkiego organizmu i niezbędnym do pracy niemal wszystkich narządów. Badanie poziomu glukozy jest szczególnie ważne u pacjentów obciążonych genetycznie ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 1., w przypadku cukrzycy typu 2., a także insulinooporności.
  • Odczyn Biernackiego – badanie polegające na pomiarze szybkości opadania czerwonych krwinek wykorzystuje się w diagnostyce stanów zapalnych różnego pochodzenia.

 

Badania należy wykonać na czczo w laboratorium na 1. piętrze przychodni. Wyniki można odebrać w rejestracji ogólnej na parterze. 

Jeśli wyniki badań wymagają konsultacji lekarskiej, pacjenci zapisani do Przychodni Miejskiej w Pieszycach zostają zarejestrowani do lekarza POZ przy odbiorze wyników. Pacjenci zapisani do innych jednostek otrzymują informację o konieczności skonsultowania wyników ze swoim lekarzem. 

 

Zasady udziału w programie:

  • Program trwa od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r.
  • Każdy mieszkaniec gminy Pieszyce (zameldowany w niej na stałe) w wieku 30-39 lat może skorzystać z programu raz w roku kalendarzowym.
  • Rejestracja na badania odbywa się zgodnie z zasadami rejestracji do Przychodni Miejskiej w Pieszycach.
  • Przed wykonaniem badań pacjent składa oświadczenie o spełnianiu warunków udziału w programie.

 

Program badań realizowany jest przy współpracy Przychodni Miejskiej w Pieszycach i urzędu miasta.

 

Uwaga: Przypominamy, że osoby po 40. roku życia mogą wykonać badania diagnostyczne w ramach ministerialnego programu Profilaktyka 40 Plus.

Zobacz również: Program profilaktycznych zajęć rehabilitacyjnych dla mieszkańców gminy Pieszyce po 70. roku życia.

Przewiń do góry