Fizjoprofilaktyka dla seniorów 70+

Program profilaktycznych zajęć rehabilitacyjnych dla osób po 70. roku życia na stałe zameldowanych w gminie Pieszyce.

 

Współczesny senior potrzebuje przede wszystkim fizjoprofilaktyki, czyli działań fizjoterapeutycznych, które pomagają mu zachować sprawność i prowadzić aktywne, samodzielne życie.

Kinezyterapia, czyli rehabilitacja ruchowa jest tu szczególnie ważna – aktywność fizyczna seniorów znacznie poprawia jakość ich życia i wspiera profilaktykę wielu chorób. Odpowiednie ćwiczenia wykonywane pod okiem fizjoterapeutów pomagają seniorowi sprawnie wstawać, siadać, podnosić się z pozycji leżącej lub po upadku, a także poprawiają zmianę tempa i kierunku chodu.

Zajęcia odbywają się w grupach, a to pozwala na nawiązanie nowych relacji, zmniejsza poczucie samotności i odosobnienia.

 

Zakres programu:

  • Początkowa wizyta fizjoterapeutyczna, która obejmuje wywiad z pacjentem, przeprowadzenie badania funkcjonalnego, określenie celu fizjoterapii oraz wskazań i przeciwwskazań do zabiegu z zakresu kinezyterapii, postawienie rozpoznania i wydanie zaleceń.
  • 5-dniowy cykl zabiegowy z zakresu rehabilitacji geriatrycznej z wykorzystaniem metod kinezyterapii grupowej (grupa maksymalnie 6-osobowa, 30 min. rehabilitacji).
  • Końcowa wizyta fizjoterapeutyczna + szkolenie z właściwego wykonywania podstawowych czynności towarzyszących życiu codziennemu, zachęcanie do regularnych ćwiczeń i aktywnego spędzania czasu.
  • Wydanie karty informacyjnej odbytej fizjoterapii ambulatoryjnej.

 

Wizyty fizjoterapeutyczne odbywają się na 3. piętrze przychodni.

 

Zasady udziału w programie:

  • Program trwa od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2023 r.
  • Każdy mieszkaniec gminy Pieszyce (zameldowany w niej na stałe) po 70. roku życia może skorzystać z programu raz w roku kalendarzowym.
  • Rejestracja na wizytę fizjoterapeutyczną odbywa się zgodnie z zasadami rejestracji do Przychodni Miejskiej w Pieszycach.
  • Przed wizytą pacjent składa oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w programie.

 

Program realizowany jest przy współpracy Przychodni Miejskiej w Pieszycach i urzędu miasta.

 

Zobacz również: Program badań diagnostycznych dla mieszkańców Pieszyc w wieku od 30 do 39 lat

 

Przewiń do góry