Alergolog i pulmonolog dziecięcy od 2023 r.

Od 3 stycznia 2023 roku do specjalistów przyjmujących w Przychodni Miejskiej w Pieszycach dołączy lek. med. Anna Florkiewicz, alergolog i pulmonolog dziecięcy.

Czym jest alergia?

Alergologia to część medycyny zajmująca się diagnostyką – na podstawie wywiadu z pacjentem i odpowiednich badań – oraz leczeniem chorób uczuleniowych wywołanych przez alergeny. A tych we współczesnym świecie nie brakuje – pyłki, sierść zwierząt, pleśń, składniki pokarmowe i konserwanty, roztocza, metale. Alergeny dzielimy na te, które uczulają przez kontakt ze skórą, alergeny pokarmowe, które przyjmujemy z jedzeniem oraz wziewne, które wdychamy wraz z powietrzem. 

Diagnostyka i eliminacja alergenów

Pierwszym krokiem w walce z alergią każdego rodzaju jest zidentyfikowanie alergenu – już samo unikanie czynnika wywołującego reakcję alergiczną przynosi pacjentom dużą ulgę. W celach diagnostycznych lekarz alergolog może zlecić pacjentowi testy skórne lub testy z krwi.

Nie zawsze jednak możliwe jest całkowite wyeliminowanie alergenu, choćby pyłków traw czy kwitnących drzew. W łagodzeniu objawów alergii pomagają leki przeciwalergiczne – antyhistaminowe tabletki i kropce do oczu lub nosa, glikokortykosteroidy  w postaci aerozoli, kropli lub maści. Te leki, choć powszechne, nie leczą jednak alergii. Po ich odstawieniu wszystkie objawy wracają.

Leczenie alergii – odczulanie

Dlatego też alergolog może zdecydować o rozpoczęciu immunoterapii alergenowej. Tzw. odczulanie jest jedyną skuteczną metodą leczenia alergii. Zmniejsza wrażliwość organizmu na alergen.

Odczulanie polega na przyjmowaniu szczepionki, która zawiera alergen, na który jesteśmy uczuleni, w coraz większych dawkach. Organizm stopniowo przyzwyczaja się do niego i przestaje tak gwałtownie reagować. Szczepionkę można przyjmować podskórnie w gabinecie lub w postaci tabletek czy roztworu pod język we własnym domu. Jest bezpieczna zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Odczulanie, poza tym że skutecznie leczy alergię, zapobiega również pojawieniu się kolejnych uczuleń i astmy.

O wszystkich metodach diagnozowania i leczenie alergii będzie można zapytać lekarza w naszej poradni alergologicznej już od 3 stycznia 2023 r.

 

Przewiń do góry