Cytologia płynna to lepsza diagnostyka raka szyjki macicy

Cytologia na podłożu płynnym (LBC), zwana również cytologią płynną i cienkowarstwową, jest bardziej zaawansowaną odmianą cytologii konwencjonalnej. Pacjentka nie odczuwa różnicy podczas badania – pobranie materiału wygląda tak samo i odbywa się za pomocą szczoteczki cytologicznej. Materiał umieszczany jest jednak w specjalnym pojemniku z płynem konserwującym zamiast na szkiełku. Dzięki zastosowaniu płynu badanie jest dokładniejsze, a to zwiększa prawdopodobieństwo postawienia właściwej diagnozy.

Smiling Doctor Sharing News With Two Happy Patients In Medical Office by Carlos David from NounProject.com

Dodatkowo raz pobrany materiał można przekazać do dalszych badań w kierunku wirusów HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), chlamydii czy mykoplazmy. Badanie w kierunku wirusów onkogennych hrHPV, czyli oceniające czy kobieta jest nosicielką wirusa, który może być przyczyną nowotworu, jest szczególnie przydatne dla kobiet po 30. roku życia i w przypadku, gdy diagnoza cytologiczna jest niejednoznaczna.

Wtedy niezwykle ważna i pomocna w dalszym postępowaniu terapeutycznym jest wiedza, czy zmiany spowodowane są przez wirusy onkogenne hrHPV (dają bardzo częste infekcje narządu rodnego) czy nieonkogenne HPV (powodują niegroźne infekcje i nigdy nie przechodzą w nowotwór).

Technika LBC wymaga dodatkowego sprzętu i odczynników, jest pracochłonna i co najważniejsze – musi być wykonana i oceniona przez wykwalifikowany personel. Przychodnia Miejska w Pieszycach spełnia wszystkie te wymogi. Zapraszamy do zapisów na badanie w naszej rejestracji.

Zobacz również: Cennik cytologii

 

Przewiń do góry