Skaling i piaskowanie zębów

Skaling i piaskowanie zębów to podstawowe zabiegi oczyszczania zębów – pozwalają zachować zdrowe i ładne zęby.

Skaling – zarówno ultradźwiękowy, jak i mechaniczny – polega na usunięciu płytki nazębnej, czyli resztek pokarmowych i bakterii, które pod wpływem związków mineralnych w ślinie utwardzają się i zamieniają tzw. kamień nazębny. Higienistka stomatologiczna wykonująca zabieg oczyszcza zęby nad i pod linią dziąseł, dlatego też skaling nazywa się często dogłębny czyszczeniem.

Kamień nazębny może być przyczyną stanów zapalnych w jamie ustnej, krwawienia dziąseł, odsłonięcia szyjek zębowych. Może też powadzić do próchnicy i paradontozy. Nie ma obecnie żadnej metody, która pozwoliłaby usunąć kamień samodzielnie w domu, a lekarze oceniają, że dla zdrowia zębów powinniśmy usuwać go minimum raz w roku.

Uzupełnieniem skalingu jest piaskowanie zębów, które usuwa również osady i powierzchowne przebarwienia, np. plamy od papierosów, dużej ilości pitej kawy czy herbaty. Wykonuje się je za pomocą wody i piasku dentystycznego pod dużym ciśnieniem. Piaskowanie jest bezpieczne (nie powoduje uszkodzenia szkliwa) i bezbolesne.

Teraz oba zabiegi można wykonać w naszej poradni stomatologicznej – pakiet higienizacji jamy ustnej składający się ze skalingu, piaskowania, polerowania, fluoryzacji i instruktarzy higieny jamy ustnej kosztuje 300 zł.

Pozostałe usługi stomatologiczne można sprawdzić w cenniku.

Przewiń do góry