Neurochirurgia

Rejestracja

 

Nasi lekarze:

  • lek. med. Paweł Antczak – przyjmuje w czwartki od godz. 10.00 do 15.00

 

W poradni neurochirurgicznej w Pieszycach leczymy choroby kręgosłupa takie jak: dyskopatia, przepuklina, kręgozmyk, stenoza, deformacje, zespoły bólowe i rwa kulszowa. Stosujemy zarówno leczenie zachowawcze, jaki i operacyjne, ze szczególnym naciskiem na zabiegi małoinwazyjne. Należą do nich zabiegi laserowe, endoskopowe, mikroskopowe, przezskórne i blokady nadtwardówkowe, o których więcej można znaleźć poniżej.

Leczymy również pacjentów, u których zdiagnozowano guza mózgu, guza rdzenia kręgowego czy tętniaka.

Zabiegi operacyjne wykonujemy we Wrocławiu.

 

Poradnia neurochirurgiczna udziela świadczeń zdrowotnych prywatnie. Przejdź do: Cennik konsultacji lekarskich.

 


Blokada kręgosłupa – sposób na ból

Na czym polega blokada kręgosłupa? Co to jest?

Blokada kręgosłupa to metoda leczenia bólu kręgosłupa, która jest prosta i małoinwazyjna, tzn. nie wymaga przeprowadzenia operacji.

Zabieg polega na podaniu zastrzyku w miejsce bólu. W zależności od przyczyny bólu, neurochirurg dobiera odpowiednie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz ich stężenie. Zazwyczaj są to kortykosteroidy i leki do miejscowego znieczulenia. Taka kombinacja działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęk, blokuje sygnał bólowy wysyłany od nerwów do mózgu, dzięki czemu pacjent odczuwa niemal natychmiastową ulgę.

Podczas zabiegu wykorzystuje się obrazowanie RTG. Lekarz widzi w czasie rzeczywistym pozycję i ruch igły, a także rozprzestrzenianie się leku. Zwiększa to dokładność zastrzyku i minimalizuje ryzyko, dlatego pacjenci nie powinni obawiać się uszkodzenia okolicznych tkanek czy kręgosłupa.  

Zabieg wykonuje się bez narkozy, co również ogranicza ryzyko komplikacji. Mimo to zastrzyk jest bezbolesny i zazwyczaj nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Pacjent czuje jedynie ukłucie i rozpieranie przy podaniu leku. Może to budzić lekki dyskomfort, ale nie powoduje bólu.

Przyjmujący w Przychodni Miejskiej w Pieszycach neurochirurg, Paweł Antczak, specjalizuje się właśnie w wykonywaniu blokad kręgosłupa. Wszystkie wątpliwości dotyczące zabiegu i jego szczegółowy przebieg można omówić na konsultacji u doktora Antczaka.

W jakich schorzeniach stosowana jest blokada?

Najczęściej blokadę kręgosłupa stosuje się w przypadku rwy kulszowej, czyli stanu ucisku lub podrażnienia nerwu kulszowego. Jest jednak z najskuteczniejszych metod jej leczenia. Jednak tego rodzaju blokada bólu sprawdza się także (i jest równie skuteczna) w przypadku dyskopatii, przepukliny, przemieszczenia kręgów, zwyrodnienia stawów kręgosłupa, stanów zapalnych w obszarze kręgosłupa, uszkodzenia nerwów, które wywołuje ból kręgosłupa.

Ile czasu trwa zabieg?

Zastrzyk blokady wykonuje się bez znieczulenia (jest jednak bezbolesny) i bez potrzeby wcześniejszego przygotowania, więc zabieg jest krótki. Twa maksymalnie kilkadziesiąt minut, zazwyczaj ok. 15-30 minut.  

Czy blokada kręgosłupa i blokada nadtwardówkowa to to samo?

Tak, blokada kręgosłupa to potoczna nazwa blokady lub zastrzyku nadtwardówkowego. Nazwa ta pochodzi przestrzeni nadtwardówkowej, składającej się z tkanki łącznej i tłuszczowej, w którą podaje się zastrzyk.

Czy zastrzyk nadtwardówkowy boli?

Nie, zabieg blokady jest bezbolesny. Pacjent może odczuwać jedynie nieznaczny dyskomfort – na początku zabiegu jest to ukłucie igły, a w późniejszym etapie uczucie rozpierania, kiedy lekarz wstrzykuje lek.

Kiedy widać efekt?

Dzięki temu, że w zastrzyku podawane są leki znieczulające i hamujące ból miejscowo, pacjent odczuwa ulgę niemal natychmiast. Całkowicie lub w znaczącym stopniu, który pozwala pacjentowi na lepsze funkcjonowanie, ból ustępuje po 1-2 dniach od wykonania blokady.

Jak długo utrzymuje się efekt blokady?

Efekt może utrzymywać się od kilku tygodniu do nawet roku, choć niestety nie zapobiega ponownemu wystąpieniu ataku rwy kulszowej czy innych dolegliwości wywołujących ból. Ważnym elementem podtrzymującym efekt zmniejszenia dolegliwości i zwiększenia sprawności pacjenta jest odpowiednia rehabilitacja i higiena życia codziennego.

 


 

Zobacz również:

 

 

Przewiń do góry