Profilaktyka ratuje życie

Żyjemy coraz dłużej, ale też coraz szybciej. Zawsze mamy coś do załatwienia „na wczoraj”, listy obowiązków nigdy się nie kończą, a w telefonach dzwonią kolejne powiadomienia, katastrofy, przypomnienia, wiadomości… Trudno się w tym szaleństwie czasami zatrzymać, a co dopiero pamiętać o badaniach „na wszelki wypadek”. Jednak to właśnie te badania mogą nam uratować życie.

Regularne badania profilaktyczne, takie jak choćby kontrola poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, morfologia, mammografia czy kolonoskopia mogą wydawać się czasochłonne, kłopotliwe lub nawet zbędne, gdy nie mamy konkretnych objawów choroby. Jednak wiele chorób – w tym cukrzyca, choroby serca i nowotwory – rozwija się nie dając wyraźnych symptomów. Wczesne wykrycie takiej choroby znacznie zwiększa szanse na pełne wyleczenie.  

Medycyna daje nam szansę na dłuższe życie, ale o jakość tego życia musimy zadbać sami.

 

Zdrowy tryb życia

Ćwiczenia rehabilitacyjne w basenie
Slogan wykorzystywany w mediach tak często, że przestaliśmy na niego zwracać uwagę. A jednocześnie to również najprostsza recepta na długie życie w dobrze funkcjonującym ciele, którą potwierdzają wszystkie wyniki badań naukowych. Zbilansowana dieta, która pozwala nam utrzymać odpowiedni poziom energii, regularna aktywność fizyczna, która nie musi być od razu przygotowaniem do maratonu, a na przykład codziennym spacerem z psem, wystarczająco długi i regularny sen, unikanie alkoholu i papierosów. Na zdrowy styl życia składają się nasze codzienne wybory. 

A jeśli pogubiliście się już w zaleceniach dotyczących zdrowego jedzenia i potrzebujecie wskazówek dopasowanych do waszego organizmu, skorzystajcie z naszej poradni dietetycznej. W dobraniu odpowiedniej formy ruchu do waszego stanu zdrowia pomocni będą również nasi rehabilitanci i fizjoterapeuci.

 

Kolonoskopia

Prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego zwiększa nadmierna masa ciała, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. To czynniki, na które mamy wpływ, a ich poprawa czy wyeliminowanie ustrzeże nas też przed wieloma innymi chorobami.

Nie jesteśmy w stanie panować nad naszymi uwarunkowaniami genetycznymi i wiekiem (rak jelita grubego atakuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn po 50. roku życia), ale tu z pomocą przychodzą nam badania profilaktyczne.

Ze wszystkich znanych medycynie metod wykrywania raka jelita grubego kolonoskopia daje najlepsze efekty. Podczas badania lekarz nie tylko znajduje polipy, z których rozwija się nowotwór, ale może je także od razu usunąć. Od ich pojawienia się w jelicie do rozwoju raka mija ok. 10 lat. A to oznacza, że badanie wystarczy wykonać raz na dekadę.

 

 

Zdrowie psychiczne

Choć jeszcze rzadko myślimy o nim w kontekście profilaktyki, coraz popularniejsze (na szczęście!) staje się dbanie o zdrowie psychiczne. To – ponownie – nie muszą być wielkie rzeczy. Ćwiczenia relaksacyjne przed snem, kilka głębokich oddechów w przerwie w pracy, spacer czy filiżanka kawy bez telefonu, przytulenie kogoś bliskiego. Takie aktywności pomagają w zmniejszeniu poziomu stresu i poprawiają nasze samopoczucie. Pozwalają nam poczuć, że mamy wpływ na naszą codzienność, zamiast że to chaos zawładnął nami.

Zdrowie to coś więcej niż brak choroby – to również psychiczny i fizyczny dobrostan, dzięki któremu prowadzimy satysfakcjonujące życie. Czasami by go odzyskać, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

 

Mammografia i cytologia

aktualnosci-9.jpeg
Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród kobiet w Polsce. Ale jest też nowotworem o bardzo dobrych rokowaniach, jeśli wykryjemy go wystarczająco szybko. Wystarczy USG piersi lub mammografia wykonana raz w roku. Od 1 listopada 2023 r. grupa kobiet, której przysługuje bezpłatna mammografia została poszerzona na wiek od 45 do 74 lat.

Kobiety w wieku 25-59 lat mogą również wykonać bezpłatną cytologię. W Przychodni Miejskiej w Pieszycach oferujemy również cytologię płynną, która jest metodą bardziej zaawansowaną i zapewnia lepszą diagnostykę raka szyjki macicy.

 

Profilaktyka 40 PLUS

Wszyscy Polacy po czterdziestym roku życia mogą skorzystać z pakietu badań profilaktycznych takich jak morfologia, poziom kreatyniny i kwasu moczowego, próby wątrobowe czy badanie moczu.

Jeśli nie wiecie jednak, jakie badania powinniście wykonać, żeby sprawdzić swój stan zdrowia – niezależnie od tego, czy coś was niepokoi, czy po prostu dawno się nie badaliście – zacznijcie od wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Przewiń do góry