10 kroków do lepszego zdrowia

Zdjęcie ilustracyjne. Photo by Ilya Pavlov on Unsplash


Światowa Organizacja Zdrowia już na początku 2024 roku przedstawiła dziesięć zaleceń, których przestrzeganie przyniosłoby poprawę globalnego stanu zdrowia. Choć zalecenia zdrowotne brzmią poważnie, jest to tak naprawdę zbiór prostych kroków, które możemy podjąć od zaraz, niezależnie od tego gdzie żyjemy i ile mamy lat, by poprawić swoje samopoczucie, zdrowie i zadowolenie z życia. Bo nie tylko zdrowie naszego ciała jest tutaj ważne.

 

  1. Zdrowa dieta, w której wcale nie chodzi o to, by jeść tylko sałatę. Zacznijmy od czegoś prostego – zamiast szklanki napoju gazowanego do obiadu, wypijmy wodę. Zamiast skupiać się na tym, co musimy wyrzucić z diety, skupmy się na dołożeniu do niej większej ilości warzyw, owoców i urozmaiceniu jadłospisu. Jasne, dobrze będzie też mniej solić, ograniczyć cukier i tłuszcze nasycone, ale to może być kolejny krok. Ważne, żeby zacząć.
     
  2. Aktywność fizyczna. Robi wam się słabo na myśl o CODZIENNYM uprawianiu sportu? Pomyślcie o aktywności inaczej – tu liczy się spacer, wejście do domu schodami, zamiast użycia winy, truchtanie za dzieckiem, które uczy się jeździć na rowerze… Już 150 minut takiego ruchu TYGODNIOWO daje pozytywne efekty. A jeśli poczujemy się pewniej i będziemy głodni większych rezultatów – możemy zwiększyć intensywność i długość aktywności do 300 minut. Ruch ma zbawienny wpływ na nasze ciało i głowę. Szczególnie ważny jest dla dzieci i nastolatków, więc warto pomyśleć o wspólnych aktywnościach, które zapewnią im 60 minut ćwiczeń dziennie.
     
  3. Ograniczenie alkoholu – mało kto wie, że alkohol ma swój udział w występowaniu ponad 200 chorób i przypadłości zdrowotnych. To nie tylko uszkodzenie wątroby, ale też choroby serca, nowotwory, problemy psychiczne. Jeśli nie jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować z alkoholu, warto go chociaż ograniczyć.
     
  4. Rzucenie palenia. Do tego, że palenie jest niezdrowe, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Szkodliwe jest również palenie papierosów elektronicznych i popularne ostatnio wśród młodzieży wapowanie. Za to korzyści z rzucenia palenia zaczynają się już po 20 minutach od ostatniego papierosa!
     
  5. Zdrowie seksualne. Seks to znacznie więcej niż fizyczność naszych ciał – to również emocjonalna bliskość, przyjemność, szacunek. Aktywność seksualna powinna być wolna od przymusu, dyskryminacji i przemocy. Ważne jest również zachowanie bezpieczeństwa – używanie prezerwatyw zapobiega infekcjom przenoszonym drogą płciową, nieplanowanym ciążom i HIV. 
     
  6. Relacje z innymi – badania jasno pokazują, że samotność i izolacja społeczna mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, jakość i długość życia. Kontakty elektroniczne to w dzisiejszych czasach norma, ale znacznie więcej dają nam spotkania twarzą w twarz. Warto się o nie od czasu do czasu postarać, nawet jeśli wymagają od nas więcej wysiłku i organizacji.
     
  7. Szczepienia – sprawdźcie czy wy i wasze dzieci macie aktualne szczepienia. Dostępne obecnie szczepionki zapobiegają ponad 20 zagrażającym życiu chorobom. Nie warto ryzykować. A jeśli wybieracie się na urlop w jakieś egzotyczne miejsce, upewnijcie się, że będziecie chronieni  również przed chorobami niewystępującymi w Polsce.
     
  8. Prawidłowe przyjmowanie leków. Bakterie, grzyby i wirusy zmieniają się szybciej niż leki i przestają na nie reagować. To czasami znacznie utrudnia leczenie i zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób czy ciężkiego ich przechodzenia. W walce z lekoopornością drobnoustrojów ważne jest przyjmowanie antybiotyków i innych leków tylko wtedy, gdy przepisze nam je lekarz. A jeśli już do tego dojdzie – bierzmy je tyle dni, ile wynosi pełna kuracja i nie odstępujmy resztek leków innym. Warto też pamiętać, że antybiotyki nie działają na wirusy – nie pomogą więc w leczeniu przeziębienia czy grypy.  
     
  9. Mycie rąk to niby banał, ale na początku pandemii okazało się, że robimy to znacznie rzadziej niż powinniśmy.  
     
  10. Badania kontrolne – regularne wizyty u lekarza pomagają choćby w monitorowaniu ciśnienia krwi. Nadciśnienie to cichy zabójca z największą liczbą ofiar na świecie, bo wiele osób nawet nie zdaje sobie z niego sprawy. Badania profilaktyczne pozwalają kontrolować stan zdrowia i wcześnie wykrywać ewentualne nieprawidłowości i choroby, co często ma kluczowe znaczenie w ich leczeniu i wyleczalności.

 

Każdy z tych kroków to fundament dobrego, zdrowego życia. Małe zmiany w naszych codziennych nawykach i wyborach mogą mieć duży wpływ na całe nasze funkcjonowanie i dobrobyt.

 

Przewiń do góry