Rehabilitacja po blokadzie kręgosłupa
Blokada kręgosłupa to metoda leczenia bólu kręgosłupa, która świetnie sprawdza się u pacjentów z przepukliną, rwą kulszową, dyskopatią czy przemieszczeniem kręgów. Jest to metoda bezoperacyjna, polegająca na podaniu zastrzyku z substancją przeciwbólową i przeciwzapalną w miejsce bólu.
Neurochirurg – w Przychodni Miejskiej w Pieszycach zabieg ten wykonuje lek. Paweł Antczak – wykonuje wszystkie czynności pod kontrolą RTG, dzięki czemu podaje leki precyzyjnie w miejsce bólu.
Ulga w bólu jest natychmiastowa, a całkowite lub znaczące zmniejszenie dolegliwości następuje zazwyczaj do 3 dni po zabiegu. Wtedy przychodzi czas na ćwiczenia rehabilitacyjne. Ustąpienie bólu nie oznacza bowiem, że możemy na zawsze zapomnieć o dbaniu o kręgosłup. Wręcz przeciwnie – po zabiegu zalecamy oszczędny tryb życia, pacjent powinien dużo wypoczywać, unikać podnoszenia ciężarów i umiejętnie się schylać.
Umiejętnie, czyli jak? Odpowiedniego schylania, ale również podnoszenia, siedzenia i generalnie trybu życia, który nie przeciąża organizmu uczą pacjenta wykwalifikowani fizjoterapeuci.
Każdy pacjent i jego dolegliwości to indywidualny przypadek – nie ma dwóch takich samych organizmów. Dlatego konkretny plan rehabilitacji, długość cyklu zabiegowego i rodzaj terapii ustala fizjoterapeuta na pierwszej wizycie. Na podstawie stanu zdrowia pacjenta, samopoczucia i odczuć po przeprowadzonym zabiegu dobiera zabiegi z zakresu masażu leczniczego, fizykoterapii i kinezyterapii.
Dobrze dobrana i prawidłowo prowadzona terapia pozwalają na stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej i powrót do normalnego codziennego funkcjonowania. Uwaga: samodzielne wykonywanie ćwiczeń po zabiegu może przynieść więcej szkody niż pożytku!