Ochrona skóry w lecie: jak zapobiegać czerniakowi?

Dużo czas na dworze, ubrania odsłaniające ciało, całe tygodnie upalnej pogody. Latem szczególnie dbajmy o ochronę przed czerniakiem, najbardziej złośliwym nowotworem skóry.

Ochrona skóry latem, to ochrona przed czerniakiem, fot. engin akyurt, unsplash


Czym jest czerniak?

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który rozwija się z melanocytów, komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny – barwnika nadającego kolor naszej skórze – dzięki niemu jesteśmy latem opaleni. Choć czerniak stanowi zaledwie około 5% wszystkich nowotworów skóry, jest odpowiedzialny za większość zgonów spowodowanych tymi nowotworami ze względu na jego agresywny charakter i skłonność do szybkiego rozprzestrzeniania się. Najczęściej pojawia się na tych częściach ciała, które są regularnie wystawione na działanie promieni słonecznych, jednak może pojawić się również w nosie, gałce ocznej czy w jamie ustnej.

Czerniak w Polsce – liczba zachorowań

Co roku w Polsce wykrywa się ok. 4 tys. zachorowań na czerniaka. Co roku też 1400 osób umiera z jego powodu. To nowotwór, który szybko się rozwija i tworzy przerzuty, jednak wczesne wykrycie, daje aż 95% szans na całkowite wyleczenie!

Kto może zachorować na czerniaka?

Zachorować może niestety każdy. Jednak ryzyko zachorowania na czerniaka (i inne nowotwory skóry) rośnie u osób, które:

  • mają jasną karnację, piegi, rude lub blond włosy, niebieskie oczy; ich skóra trudno się opala
  • mają dużo znamion (wrodzonych lub nabytych) o innym niż skóra kolorze
  • doznały oparzeń słonecznych, zwłaszcza niebezpieczne są te w dzieciństwie
  • często i długo przebywających na słońcu (ponad godzinę dziennie)
  • z historią raka skóry w rodzinie
  • korzystających z solarium

Czy to znamię do czerniak?

Warto regularnie, raz w miesiącu robić „przegląd” własnej skóry. Sprawdzić, czy nie pojawiły się na niej nowe znamiona i pieprzyki, a te które już mieliśmy – czy nadal wyglądają tak samo.

Nasze zaniepokojenie powinny zwrócić zmiany asymetryczne, o nieregularnych, jakby poszarpanych brzegach, zawierające w sobie różne kolory, większe niż 6 milimetrów. Jeśli znamię rośnie, zmienia kolor, staje się bolesne, swędzące, krwawią – również powinniśmy udać się do lekarza.

W pierwszej kolejności wybierzmy lekarza POZ. Jeśli będzie potrzebna dalsza diagnostyka, lekarz wypisze nam skierowanie do dermatologa lub chirurga onkologa.

Jak chronić skórę przed słońcem?

Skuteczna ochrona skóry przed promieniowaniem UV jest kluczowa w zapobieganiu czerniakowi. Aby się chronić zadbaj o podstawowe zasady:

  • używaj kremów z filtrem UV, również zimą i niezależnie od pogody; latem wybierz krem o wyższym SPF (Sun Protection Factor), minimum 30, zaaplikuj 20 minut przed wyjściem z domu i powtórz po dwóch godzinach, kąpieli lub intesywnym poceniu się  
  • unikaj słońca w godzinach szczytu – jeśli masz taką możliwość unikaj słońca pomiędzy godziną 11 a 15, wtedy promieniowanie UV jest najsilniejsze
  • nie korzystaj z solarium
  • noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i nakrycie głowy, przy bardzo ostrym słońcu dobrze również nosić przewiewne, ale długie rękawy i nogawki  
  • obserwuj i kontroluj znamiona
  • umów się na kontrolną wizytę do dermatologa

 

Zobacz również: 

Przewiń do góry