Ochrona przed kleszczami to ochrona przed boreliozą
Borelioza, choroba przenoszona przez kleszcze, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Warto więc chronić się przed ugryzieniami i zabezpieczyć – zwłaszcza latem – przed wyjściem do lasu czy na łąkę.
Czym jest borelioza?
Borelioza to choroba wywoływana przez bakterie z rodzaju Borrelia, które są przenoszone na ludzi przez ugryzienia kleszczy. Objawy mogą być bardzo zróżnicowane, dlatego często są mylone z innymi chorobami. Diagnozy nie ułatwia też fakt, że choroba może rozwinąć się po kilku dniach lub kilku tygodniach od ukąszenia. Na skórze pojawia się wtedy charakterystyczny rumień – czerwona plama z jaśniejszym środkiem, która się stopniowo powiększa. Mogą wystąpić również objawy przypominające grypę, czyli gorączka, ból głowy, mięśni i stawów.
Przebieg choroby
Jeśli borelioza nie zostanie wcześnie zdiagnozowana – w momencie wystąpienia rumienia – i wyleczona, może przejść w fazę przewlekłą, prowadząc do dużo poważniejszych problemów zdrowotnych. W fazie rozsianej (kilka tygodni do kilku miesięcy po zakażeniu) bakterie mogą rozprzestrzeniać się do różnych części ciała, powodując zapalenie stawów, objawy neurologiczne (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nerwów) i problemy kardiologiczne (np. zapalenie mięśnia sercowego).
W fazie przewlekłej objawy mogą utrzymywać się nawet przez wiele lat, powodując przewlekłe zmęczenie, bóle stawów i problemy neurologiczne.
Ochrona przed kleszczami
Lasy, łąki, zarośla – wszystkie te tereny, na których jest dużo roślinności i wilgoci – tam kleszcze czują się najlepiej. Najlpewniejszym sposobem ochrony przed boreliozą jest unikanie kleszczy, ale przecież nie zawsze jest to możliwe. Absolutnie nie warto rezygnować z kontaktu z naturą ze strachu przed kleszczami – przebywanie w naturze ma świetny wpływ na nasze zdrowie! Warto się jednak do takiej wyprawy odpowiednio przygotować.
Noszenie odpowiedniego ubrania
Idziesz do lasu? Załóż długie spodnie, długie rękawy i zabudowane buty, które zakryją stopy. Kleszcze są czarne, więc jasne ubrania pozwolą je łatwiej zauważyć. Może nie jest to ostatni krzyk mody, ale warto też włożyć spodnie w skarpety, by osłonić skórę i utrudnić kleszczom dostęp do niej.
Stosowanie środków odstraszających kleszcze
W sklepach znajdziecie wiele środków odstraszających kleszcze i inne owady. Zazwyczaj stosuje się je zarówno bezpośrednio na skórę, jak i na ubrania, zawsze jednak sprawdźcie instrukcję stosowania i dawkowania na opakowaniu! Preparaty takie mają całkiem dobrą skuteczność, warto się nimi wspierać.
Regularne kontrolowanie skóry
Po powrocie ze spaceru czy wycieczki, dokładnie sprawdź ciało – swoje i dzieci. Kleszcze najczęściej przyczepiają się do miejsc, w których skóra jest cienka i ciepła – pod kolanami, w pachwinach, pod pachami, w zgięciu łokci, na linii włosów i za uszami. Szybkie usunięcie kleszcza znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia boreliozą, ponieważ ryzyko transmisji bakterii zwiększa się po 24 godzinach od ukąszenia.
Kleszcz afrykański – nowy gatunek w Polsce
Potwierdzono już obecność kleszcza afrykańskiego – Hyalomma marginatum – w Polsce, choć na razie są to pojedyncze przypadki. Gatunek ten pochodzi z regionów Afryki Północnej, Azji i Europy Południowej, coraz częściej pojawia się jednak w Europie Środkowej. Do tej pory było dla nich u nas za zimno, jednak wraz z ociepleniem klimatu zaczęły migrować wraz z ptakami.
Kleszcze afrykański jest większy od pospolitych kleszczy nawet do czterech razy, bardzo szybki, ma długie prążkowane odnóża, a jego ciało może przybierać kolor od rudego i brązowego do niemal czarnego.
Kleszcze afrykańskie mogą przenosić niebezpieczne bakterie i wirusy. Jest to m.in. wirus CCHFV, powodujący krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną, której śmiertelność wynosi nawet do 60% (nie ma na niego ani szczepionki, ani leku). Kleszcze te mogą też przenosić wirus Zachodniego Nilu czy wirus wenezuelskiego zapalenia mózgu koni.
Diagnostyka i leczenie boreliozy
Najważniejsza jest wczesna diagnostyka. Jeśli w miejscu ukąszenia kleszcza pojawi się rumień, należy skontaktować się z lekarzem. Diagnoza boreliozy opiera się na wywiadzie medycznym i testach laboratoryjnych – ELISA lub Western Blot – które wykrywają obecność przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi.
Leczenie boreliozy polega na stosowaniu antybiotyków. Ich wczesne zastosowanie prowadzi zazwyczaj do pełnego wyzdrowienia, natomiast w przypadku boreliozy przewlekłej leczenie jest bardziej skomplikowane, trudniejsze i dłuższe.
Niezdiagnozowana na czas borelioza może prowadzić do poważnych komplikacji – zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, neuropatii, problemów kardiologicznych. Po czasie trudno też o prawidłową diagnozę, gdyż od ukąszenia kleszcza mogły minąć nawet lata, a występujące choroby mogą mieć również wiele innych przyczyn.
Zobacz również:
-
Walka z urlopem – czy można ją wygrać?
55 proc. Polaków odbiera służbowe telefony na urlopie, 43 proc. z nas odpisuje na maile. Wielu woli w ogóle nie jechać na urlop – czy pracodawca może nas do niego zmusić?Walka z urlopem – czy można ją wygrać?
55 proc. Polaków odbiera służbowe telefony na urlopie, 43 proc. z nas odpisuje na maile. Wielu woli w ogóle nie jechać na urlop – czy pracodawca może nas do niego zmusić? -
Śpijcie na zdrowie!
Sen jest ważniejszy niż nam się wydaje – wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, zapobiega wielu chorobom. Liczy się nie tylko ilość, ale i jakość naszego snu.Śpijcie na zdrowie!
Sen jest ważniejszy niż nam się wydaje – wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, zapobiega wielu chorobom. Liczy się nie tylko ilość, ale i jakość naszego snu.