Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej we wdrażaniu standardów akredytacyjnych
Przychodnia Miejska w Pieszycach uzyskała dotację z Unii Europejskiej w projekcie pod nazwą „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej we wdrażaniu standardów akredytacyjnych” (APOZ 2.0) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus Priorytet IV – Spójność społeczna i zdrowie Działanie: 04.15 Skuteczny i odporny system ochrony zdrowia, na podstawie decyzji o dofinansowanie nr: FERS.04.15-IP.07-0003/24-00.
Projekt ten realizujemy, by podnieść jakość podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w naszej przychodni i wdrożyć standardy akredytacyjne. Do zadań, które będziemy realizować należą m.in. poszerzanie kompetencji i zakresu oferowanych usług, kompleksowe spojrzenie na pacjenta, uwzględnianie opinii pacjentów i pacjentek w planowanych i wdrażanych zmianach.
Akredytacja zachęca do analizy danych, zgromadzonych w elektronicznej dokumentacji medycznej i wyciągania z nich wniosków. Wdrażanie standardów akredytacyjnych przyczyni się do lepszego prowadzenia profilaktyki zdrowotnej oraz edukacji pacjentek i pacjentów.
Wysokie standardy organizacyjne funkcjonowania praktyk POZ, osiągane dzięki akredytacji, zapewniają porównywalną i wysoką jakość opieki w różnych regionach Polski. Wspieranie sektora POZ oraz działań projakościowych w tym obszarze zbliża nasz system opieki zdrowotnej do systemów UE, poprzez upowszechnienie wymogów i standardów jakościowych wśród świadczeniodawców oraz wprowadzenie wskaźników jakości i bezpieczeństwa pacjenta.
Dzięki udziałowi w projekcie, personel Przychodni Miejskiej w Pieszycach otrzyma kompleksowe wsparcie szkoleniowo-doradcze we wdrażaniu standardów akredytacyjnych i przygotowaniu przychodni do przeglądu akredytacyjnego. Będą to m.in.:
- Seminarium z zakresu procedury akredytacyjnej
- Indywidualna opieka rówieśnika zawodowego nad jednostką POZ
- Szkolenie z farmakoterapii
- Szkolenie z zakresu dokumentacji medycznej
- Szkolenie z resuscytacji krążeniowo-oddechowej
- Materiały edukacyjne dla uczestników projektu
- Przegląd akredytacyjny
Do zadań dodatkowo realizowanych w ramach projektu można zaliczyć także udział w tematycznym sympozjum, platformie służącej wymianie doświadczeń i dobrych praktyk oraz opracowanie, testowanie i wybór wskaźników jakościowych.
Efektem projektu ma być wzmocnienie polskiego systemu ochrony zdrowia oraz poprawa jakości i bezpieczeństwa opieki w placówkach udzielających świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, poprzez wsparcie procesu akredytacji i zwiększenie liczby jednostek POZ wdrażających standardy akredytacyjne i poddających się ocenie zewnętrznej w trakcie przeglądu akredytacyjnego.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie