Dermatologia
Lokalizacja: I piętro, pokój 152 |
Nasi lekarze:
- lek. med. Ireneusz Pijanowski
- dr n. med. Magdalena Simon-Błażewicz
Przychodnia Miejska w Pieszycach udziela świadczeń zdrowotnych w ramach umowy z NFZ, jak również prywatnie. Przejdź do: Cennik konsultacji lekarskich.
Czym zajmuje się dermatologia?
Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry, włosów, paznokci oraz błon śluzowych. Obejmuje szeroki zakres schorzeń, od problemów kosmetycznych po poważne choroby skóry. Dermatolodzy zajmują się również profilaktyką i edukacją w zakresie zdrowia skóry.
Kiedy udać się do dermatologa?
Wizyta u dermatologa jest wskazana, gdy zauważysz niepokojące zmiany skórne, takie jak zmiany w wyglądzie znamion, nadmierne wypadanie włosów, zmiany w strukturze paznokci, długotrwałe lub powracające wysypki, nadmierna suchość skóry, swędzenie, pieczenie, przewlekłe problemy skórne, takie jak trądzik, egzema czy łuszczyca.
Jakie schorzenia leczy dermatolog?
Do schorzeń, z którymi pacjenci najczęściej trafiają do dermatologa, zaliczają się: Do najczęstszych problemów skórnych należą trądzik, egzema, łuszczyca, infekcje skórne, grzybice, alergie skórne, a także nowotwory skóry, w tym czerniak.
- Trądzik i inne problemy z wyglądem skóry
- Egzema i atopowe zapalenie skóry (AZS)
- Łuszczyca
- Zakażenia skóry, w tym grzybice
- Choroby włosów i paznokci, takie jak łysienie czy grzybica paznokci
- Nowotwory skóry, w tym czerniak
- Zmiany skórne związane z alergiami
- Zaburzenia pigmentacji, takie jak bielactwo czy przebarwienia
Jakie są rodzaje trądziku i czym się różnią?
Trądzik pospolity najczęściej występuje w okresie dojrzewania, ale może też dotknąć osób starszych. Jego występowanie jest związane z nadmierną produkcją sebum, zablokowaniem porów skóry, obecnością bakterii Propionibacterium acnes i zmianami hormonalnymi. Wygląda jak czarne kropki (zaskórniki otwarte), białe kropki (zaskórniki zamknięte), grudki, krosty, a czasami głębsze guzki i torbiele.
Trądzik różowaty częściej dotyka dorosłych, zwłaszcza kobiet w średnim wieku. Jego przyczyny są nie do końca znane, ale mówi się o czynnikach genetycznych, środowiskowych, naczyniowych i immunologicznych. Przyjmuje postać zaczerwienień na twarzy, widocznych naczynek krwionośnych, grud i krostek na twarzy.
Trądzik hormonalny występuje u osób w każdym wieku. Wypryski często lokalizują się wokół linii szczęki i brody. Są związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi podczas menstruacji, ciąży, menopauzy lub z zaburzeniami hormonalnych.
Trądzik mechaniczny jest związany z ciągłym tarciem, pocieranie czy uciskiem na skórę, co powoduje podrażnienie i zablokowanie porów. Wypryski występują w miejscach tarcia.
Trądzik niemowlęcy dotyczy niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Małe czerwone krostki pojawiają się najczęściej na policzkach.
Trądzik egzogenny to z kolei wypryski pojawiające się w miejscach narażonych na działanie substancji drażniących, takich jak kosmetyki, leki, środki do sprzątania, oleje.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy i metody leczenia
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba alergiczna objawiająca się suchą, swędzącą skórą, często z zaczerwienieniami i wypryskami. Leczenie obejmuje nawilżanie skóry, unikanie czynników wywołujących, a w cięższych przypadkach stosowanie leków przeciwzapalnych i immunomodulujących.
Czy łuszczyca jest wyleczalna?
Łuszczycy nie można całkowicie wyleczyć, ale można skutecznie kontrolować i łagodzić jej objawy. Podstawa jest miejscowe stosowanie leków – past, maści czy preparatów medycznych. Gdy zmiany skórne zajmują więcej niż 10 proc. ciała można rozważyć leczenie ogólne w postaci przyjmowanych leków, fototerapii lub leków biologicznych.
Czy choroby dermatologiczne mogą mieć podłoże psychiczne?
Zdecydowanie tak, mówi się, że od 30 do nawet 80 procent chorób dermatologicznych może mieć związek ze stanem psychicznym pacjenta. Istnieje nawet specjalna grupa schorzeń dermatologicznych – psychodermatozy – zawierająca właśnie choroby o podłożu psychicznym. Stres i lęk mogą nasilać stany zapalne skóry takie jak trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy egzema.
Co to jest bielactwo?
Bielactwo to choroba, w której komórki skóry odpowiedzialne za produkcję pigmentu (melaniny) przestają funkcjonować lub są stopniowo niszczone. W konsekwencji na skórze pojawiają się białe plany. Uważa się, że jest to choroba autoimmunologiczna, choć jej przyczyny nie są do końca znane.
Białe plamy mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, powiększać się i zlewać. Nie da się przewidzieć tempa ich pojawiania się czy rozrostu.
Plamy są bezbolesne i poza zmianami w wyglądzie nie powodują innych dolegliwości czy konsekwencji zdrowotnych. Jedyne o czym należy pamiętać, to że skóra pozbawiona pigmentu (tak jak bardzo blada) jest bardziej wrażliwa na słońce, a przez to narażona na poparzenia słoneczne.
Nie ma leku na bielactwo.
Jakie badania najczęściej zleca dermatolog?
Do badań najczęściej zlecanych przez dermatologów zalicza się:
- Badania krwi w celu oceny ogólnego stanu zdrowia i wykluczenia innych schorzeń
- Testy alergiczne, aby zidentyfikować alergeny powodujące reakcje skórne,
- Dermatoskopię, czyli badanie znamion pod specjalnym mikroskopem,
- Badania mikrobiologiczne w przypadku podejrzenia zakażeń,
- Biopsję skóry w celu oceny zmian nowotworowych lub innych nieprawidłowości.
Jak zapisać się do neurologa?
Aby odbyć wizytę u dermatologa na NFZ, trzeba w pierwszej kolejności udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinnego) i uzyskać skierowanie. Następnie datę i termin wizyty należy umówić w naszej rejestracji.
Na wizytę prywatną można umawiać się od razu w rejestracji.